کد خبر: 10181

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - ۱۰:۳۷

بهره مندی ۹۸٫۹ درصدی روستاهای مرند از گاز

آذر ارس: رئیس اداره گاز شهرستان مرند بهره مندی جمعیت روستایی از گاز را ۹۸٫۹ درصد اعلام کرد و گفت: تاکنون ۸۶ روستا در شهرستان گازدار شده و عملیات گازرسانی ۲ روستای هریس و قیراچ سفلی در دهه فجر افتتاح می شود.

یحیی قاسم زاده روز یکشنبه در گفت گو با آذر ارس، با بیان اینکه سیاست ما حرکت به سمت انرژی پاک و جایگزینی گاز به جای نفت است، افزود: اداره گاز شهرستان مرند سال ۱۳۷۳ تاسیس شد و اکنون پنج شهر این شهرستان شامل مرند، زنوز، بناب، کشکسرای و یامچی ۱۰۰ درصد از نعمت گاز برخوردارند.
وی با بیان اینکه مقدار خط تغذیه گاز پرفشار مورد استفاده در شهرها و صنایع خاص ۹۹ هزار و ۶۰۰ مترمربع می باشد، اظهار داشت: متراژ شبکه توزیع کم فشار نیز یک میلیون و ۲۸۵ هزار متر است.
قاسم زاده همچنین تعداد کل علمک های نصب شده در شهرستان مرند را ۵۳ هزار و ۱۵۰ مورد بیان کرد و افزود: تعداد کل مشترکین شهری ۶۹ هزار و ۱۰۹، تعداد مشترکین روستایی ۳۲ هزار و ۲۵۰ و تعداد ایستگاه های تقلیل فشار ۲۴ مورد است.
رئیس اداره گاز مرند ادامه داد: تعداد ایستگاه های ‘سی ان جی’ در شهرستان مرند ۱۱ مورد و صنایع عمده گازرسانی شده نیز ۱۲۸ مشترک می باشد.
وی با بیان اینکه تاکنون برای ۶۱ مورد صنایع، نزدیک رسانی شبکه انجام شده است، افزود: در این راستا در مجموع ۴۲ هزار و ۴۴۱ مترمربع شبکه اجرا شده است.
قاسم زاده در خصوص هزینه اجرای عملیات گازرسانی به روستاها در سال جاری نیز گفت: امسال ۷ میلیارد و ۲۳۵ میلیون ریال برای روستای قیراچ سفلی و حدود ۳ میلیارد و ۴۹۰ میلیون ریال برای گازرسانی روستای هریس هزینه شده است.
وی با بیان اینکه برای ۲ روستای در دست اجرای هاویستین و داران داش مبلغ ۱۳ میلیارد و ۹۱۶ میلیون ریال هزینه می شود، افزود: عملیات گازرسانی پنج روستا شامل مجیدآباد، پیراسحق، چایکسن، خانه سر و اویندین نیز با حدود یک میلیارد ریال در حال طراحی است.
قاسم زاده ابراز داشت: در سال های اخیر پنج ساختمان اداری در شهرهای مرند، بناب، زنوز، کشکسرای و یامچی و ۴ ساختمان امداد روستایی در روستاهای هرزند عتیق، یکانات، زنجیره و زرغان احداث شده است.
وی در خصوص فرهنگ سازی در مصرف ایمن و بهینه گاز نیز گفت: در این راستا در طول یک سال گذشته در ۷۶ مدرسه، دوره آموزش نکات ایمنی گاز دایر کردیم و برای مدیران و سرایداران نیز دوره های جداگانه ای در این زمینه برگزار شد.
رئیس اداره گاز مرند اظهار داشت: با توجه به اینکه مرند در انتهای خط انتقال گاز واقع شده و نقطه کم فشار است، اقدامات لازم جهت دریافت گاز از خط صادراتی و تقویت فشار گاز را انجام داده ایم و اکنون نگرانی از جهت افت فشار گاز در شهرستان نداریم.
وی افزود: امسال همچنین ۷ مورد مانور اجرا کردیم که یک مورد آن فراشهرستانی بوده و با حضور شهرستان های معین در مرند برگزار شد.

ارسال دیدگاه