کد خبر: 10246

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۲ - ۹:۳۹

تعداد مراکز بهداشتی و درمانی در مرند ۴ برابر شد

آذر ارس: رئیس شبکه بهداشت و درمان مرند گفت: تعداد مراکز بهداشتی روستایی و شهری در این شهرستان با افزایش نزدیک به ۴ برابری نسبت به دوران قبل از انقلاب به ۲۵ مرکز رسیده است.

صمد طاهری در گفت و گو با خبرنگار آذر ارس، با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول ۴۰ سال عمر پر برکت نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: تعداد خانه های بهداشت نیز که از سال ۱۳۶۴ تاسیس شده ۷۲ مورد است.
وی با بیان اینکه تعداد تخت های بیمارستانی در مرند با افزایش بیش از ۲ برابری نسبت به قبل از انقلاب به ۱۳۰ تخت رسیده است، گفت: عملیات بیمارستان ۳۰۴ تختخوابی شهرستان نیز بزودی آغاز خواهد شد.
وی اظهار داشت: در سالهای قبل از انقلاب اسلامی، بیشتر پزشکان از کشورهای خارجی برای طبابت در مراکز بهداشتی و درمانی به کشور می آمدند اما امروز به برکت انقلاب اسلامی، پزشکان متخصص بومی در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی از جمله در بیمارستان مرند مشغول ارائه خدمات می باشند.
وی در خصوص اقداماتی که در زمینه بهبود وضعیت بهداشت انجام شده نیز اظهار داشت: در طول سال های اخیر تجهیزات مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی بر اساس لیست استاندارد برای تمامی خانه های بهداشت تهیه شده و ۸ خانه بهداشت و یک پایگاه بهداشتی نیز در روستاهای شهرستان ایجاد شده است.
طاهری با بیان اینکه در دوران قبل از انقلاب، امید به زندگی در کشور ۵۷ سال بود، گفت: اکنون به برکت انقلاب اسلامی، سطح خدمات بهداشتی و اجتماعی افزایش یافته و امید به زندگی در آقایان به ۷۵/۵ و در خانم ها ۷۹ سال رسیده است.
وی اضافه کرد: تا سال ۱۳۵۷، میزان مرگ نوزادان ۱۴۰ در هزار تولد بود در حالیکه امروز این عدد در خود مرند ۳/۵ در هر هزار تولد است.
طاهری در ادامه سلامت را واژه ای اجتماعی بیان کرد و افزود: ۲۵ درصد سلامت مربوط به حوزه بهداشت و درمان بوده و بقیه به سایر مسائل اجتماعی مربوط است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان مرند همچنین ضمن تاکید بر افزایش سواد سلامتی مردم خاطرنشان کرد: همه باید تلاش کنیم جهت کاهش مشکلات سلامتی در جامعه، سواد و آگاهی های مردم را در این زمینه بالا ببریم.
وی خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم حتی اگر در حوزه سلامت، تقاضا هم وجود نداشته باشد با آگاه کردن مردم، نسبت به ارائه خدمات بهداشتی اقدام کنیم.
طاهری هدف این مجموعه را خدمت به مردم عنوان کرد و افزود: ارائه بهترین خدمات با کمترین منفعت، افتخار ما است و ما سعی می کنیم در راستای بهبود وضعیت سلامت در شهرستان عمل کنیم.

ارسال دیدگاه