کد خبر: 10449

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۳/۲۳ - ۱۶:۱۸

توسعه کشت گلخانه‌ ای اولویت جهاد کشاورزی مرند است

آذر ارس: مدیر جهاد کشاورزی مرند گفت: توسعه و رونق کشت محصولات گلخانه‌ای در راستای کاهش مصرف آب و همچنین صرفه اقتصادی بالا، از اولویت‌های جهاد کشاورزی شهرستان است.

منوچهر رحمانی در گفت و گو با خبرنگار آذر ارس، افزود: تعداد ۹ گلخانه تولید سبزی و سیفی در ماه های گذشته در شهرستان راه اندازی شده که همزمان با هفته جهاد کشاورزی به طور رسمی بهره برداری می شوند.

وی با بیان اینکه هدف جهاد کشاورزی تغییر رویکرد کشاورزی از معیشتی به اقتصادی افزود: یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، اصلاح الگوی کشت، توسعه کشت گلخانه و ترویج محصولات اقتصادی تر از جمله برنامه‌های این نهاد در جهت حرکت به سمت کشاورزی اقتصادی است.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی نیز باید هماهنگی بین بهره برداران آب بیشتر شود تا شاهد صرفه جویی آب در شهرستان باشیم.
مدیر جهاد کشاورزی مرند با اشاره به مشارکت کشاورزان در اجرای بسیاری از طرح های کشاورزی گفت: در این راستا و همزمان با هفته جهاد کشاورزی، ۵۶ طرح با مشارکت مردم و بخش خصوصی افتتاح می‌شود.
رحمانی افزود: در طول سال گذشته ۴۳ رشته قنات با هزینه ۹ میلیارد ریال در سطح شهرستان لایروبی شده که این رقم حدود ۱۰ برابر سال‌های گذشته است.
وی با اشاره به اجرای آبیاری تحت فشار در ۱۵۲ هکتار از مزارع شهرستان در سال گذشته، گفت: در هفته جهاد کشاورزی ۱۳ هکتار از اراضی کشاورزی به آبیاری تحت فشار و قطره ای مجهز می شود.

مدیر جهاد کشاورزی مرند اعلام کرد: برای اجرای این طرح‌ها، ۶۱ میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال هزینه شده که ۴۹ میلیارد ریال آن سهم مشارکت‌های مردمی و بقیه توسط دولت پرداخت شده است.
رحمانی بااشاره به احتمال افزایش ۳۰ درصدی خرید گندم توسط دولت در سال جاری خاطرنشان کرد: امسال مراکز خرید گندم در منطقه یکانات و النجق مستقر می شود تا گندم مازاد کشاورزان را خریداری کند.

وی همچمیم در خصوص کشت کلزا در مرند گفت: در سال ۹۷، میزان سطح زیر کشت کلزا در شهرستان، ۲۶۷ هکتار بود و تولید کننده برتر استان با ۳.۲ تن از هر هکتار از مرند انتخاب شد.
وی افزود: امسال نیز در راستای توسعه کشت کلزا در شهرستان، برای اولین بار مرکز خرید این محصول با صرفه را در مرند دایر کرده ایم و ادوات لازم برای برداشت آن نیز تهیه شده است.

ارسال دیدگاه