کد خبر: 9899

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ - ۹:۲۶

طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در مرند اجرا می شود

آذر ارس: رئیس اداره بهزیستی مرند با اشاره به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه گفت: در قالب این طرح در روستاها افرادی بعنوان تسهیل گر انتخاب شده و کارهای اداری معلولین را انجام می دهند.

به گزارش آذر ارس، حسین محمدزاده در نشست خبری که بمناسبت گرامیداشت روز جهانی معلول برگزار شد اظهار داشت: معلول فردی است که بر اساس کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی در رفتار و تفکر و حرکت دارای محدودیت باشد.

وی با اشاره به اینکه تعداد ۴۸۵۴ نفر معلول در شهرستان مرند وجود دارد، افزود: حدود ۳۸ درصد از آنها معلولین جسمی حرکتی، ۲۵ درصد معلولین ذهنی و ۱۶ درصد نیز معلولین شنوایی هستند.

رئیس اداره بهزیستی مرند اضافه کرد: ۷۴ نفر نیز ضایع نخاعی در شهرستان داریم که در یک سال گذشته به تعداد ۶۸ نفر از آنها، مبلغ ۱۷۲ میلیون تومان جهت تامین حق پرستاری و پوشش هزینه ها پرداخت کردیم.

وی با اشاره به اینکه تعداد ۱۰۵۵ نفر مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی در مرند وجود دارد، گفت: به تعداد ۱۹۹۰ معلول نیز از محل افزایش یارانه ها مستمری پرداخت می شود.

محمدزاده اعلام کرد: ۲۰۳ نفر نیز معلول ذهنی در شهرستان تحت پوشش هستند که مبلغ ۵۸۳ هزار تومان به هر نفر پرداخت می شود که در سال گذشته در مجموع به ۹۳۷ میلیون تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته برای ۱۳ معلول مسکن احداث کردیم، افزود: در بخش اشتغال نیز به ۱۱۶ نفر معلول در مجموع ۳۵۰ میلیون تومان وام دادیم و به ۸۰ نفر بیمه پرداخت می شود.

رئیس اداره بهزیستی مرند با اشاره به طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه خاطرنشان کرد: در قالب این طرح در روستاها افرادی را بعنوان تسهیل گر انتخاب کردیم که کارهای اداری معلولین بواسطه این افراد انجام شود و طی یکسال گذشته ۱۹۷ میلیون تومان به معلولین روستایی در طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه پرداخت شده است.

وی افزود: هدف ما این است که معلول در بطن جامعه باشد و از این رو به معلولینی که در خانواده ها نگهداری می شوند نیز مبلغ ۶۰ میلیون تومان هزینه کردیم.

محمدزاده با بیان اینکه هم اکنون ۱۹۵ دانش آموز معلول در شهرستان داریم، گفت: تعداد دانشجویان معلول تحت پوشش نیز ۵۳ نفر می باشد که طبق قانون جامع حمایت از معلولین، هزینه تحصیل دانشجویان در دانشگاهها رایگان است.

وی یادآوری کرد: در جهت حل مشکلات معلولین، اقدام به مناسب سازی ۲۵ مورد منزل و ۳ خودرو کرده و موضوع استخدام سه درصدی معلولین را نیز پیگیر هستیم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند همچنین تاکید کرد: کارفرمایانی که افراد معلول را بکار بگیرند از پرداخت حق بیمه آنها معاف می شوند.

ارسال دیدگاه